Irak – garść przydatnych informacji o kraju

Irak – garść przydatnych informacji o kraju

Irak (oficjalnie Republika Iraku) to leżący nad Zatoką Perską jeden z krajów Azji Zachodniej. Graniczy między innymi z Turcją, Jordanią czy Arabią Saudyjską. Kraj jest demokracją parlamentarną, a na jego czele stoi prezydent. Na fladze Iraku dostrzec można 4 kolory: czerwony, biały, czarny i zielony. Walutą kraju jest dinar iracki, językiem urzędowym jest tu język arabski, a religią dominującą islam szyicki. Najliczniejszą grupą etniczną zamieszkującą ten kraj są Arabowie (ok. 70-80%). Ok. 15-20 % ludności kraju stanowią Kurdowie.

Jeśli chodzi o geografię kraju to jest ona bardzo zróżnicowana – znajdziemy tu obszar gór i podgórz, Mezopotamię oraz rozległe obszary pustynne, które zajmują prawie połowę powierzchni całego państwa. Głównymi rzekami są tu Eufrat i Tygrys. Co do klimatu to znaczna część kraju znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego suchego.

Stolicą Iraku jest Bagdad, w którym znajduje się wiele ważnych dla historii Iraku budowli. Są to między innymi Muzeum Narodowe Iraku, Łuk Triumfalny, pałac Al-Faw czy Meczet Al-Kazimijja. Innymi ważnymi miastami na mapie kraju są Mosul czy Basra. Warto wspomnieć też o mieście Erbil, które jest stolicą irackiego Kurdystanu – terenu stanowiącego autonomiczną jednostkę (z własną flagą i prezydentem), który federalnie należy do Iraku.

Marzysz o wyprawie do Iraku? Sprawdź nas: